Od klasiky k ragtimu

Kde začít, chce-li člověk zmoci něco takového, jako je hudba Jaroslava Ježka? Naučit se noty, nauku a stupnice a nebo rovnou všelijaké “fingerpickingové” fígle?

Inu, jak kdo. Každý jsme odněkud. Někdo začal Carcassim a Sorem, jiný nesměle pokukoval po Chetu Atkinsovi a Tommym Emmanuelovi.  Ovšem nakonec do toho Říma, jak známo, vedou všechny cesty – tedy alespoň tam vésti mohou, setrvá-li na nich člověk dostatečně dlouho. Pravda je totiž taková, že potřebujete od každého něco.

Pořád jsem noty odsouval, pořád se jim vyhýbal a měl je za něco složitého, za něco, co mne jen vzdaluje od hudby, která mne tolik zajímá! Pořád jsem se kroutil před klasickými mistry, před všemi těmi fousatými zakaboněnými pány z učebnic a zatuchlých obrazů kdesi nad klavírem. Jenomže ten bumerang se, jak mají ostatně bumerangy ve zvyku, vrátil.

Seděl jsem nad těmi pracně opatřenými notami “28 písní Jaroslava Ježka” a nevěděl si s nimi rady. Tolik not, tolik křížků, tolik osnov a klíčů! A jako by se ti fousatí pánové zlomyslně zašklebili. I co mi zbývalo, než se pustit do studia. A s každou notou, které jsem porozuměl, s každým akordem, kterému jsem přišel na kloub, se ti pánové šklebili míň a míň, z těch obrázků mizela zatuchlina a vlévaly se do nich barvy.

A pak jsem uviděl, že ti fousatí pánové jsou ve své hudbě často mnohem mladší než kdekdo z doopravdy mladých a že všechna ta práce a učení stojí za to.

Každá cesta vede do Říma, každá přináší krásné výhledy; po některých ale půjdete déle. Když neopovrhnete nějakou tou naukou a trochou not, ušetříte si spoustu práce a mnoho se dozvíte. Ovšem čistočistá klasická kytarová technika vám také stačit nebude, protože i Ježek pro své písničky  bral odevšud: něco jazzu, něco klasické hudební průpravy, něco klavíru a něco orchestru.

A tak i vám doporučuji totéž: berte odevšud. Cvičte techniku i poslech! Od klasických kytaristů se učte kultuře tónu a výrazu, od těch ragtimových zase rytmu a jadrnosti! A víc než kytaristy poslouchejte houslisty, zpěváky, klavíristy, protože ti to všechno vymysleli dřív než my.

 A nepřehlížejte ty fousaté pány, nejsou zlí.

Snímek Buddyho Boldena a jeho kapely z roku 1905

Komentáře