NOTY ZDARMA


Klobouk ve křoví

DÁREK PRO VÁS 

Zde máte první ukázku - jednu z nejslavnějších a nejkrásnějších písniček historie naší populární hudby.

Kdysi to býval klavír, který byl branou k hudbě. Slušelo se aspoň trochu na něj umět, v klavírních úpravách se běžně prodávaly skladby všech žánrů i úrovní a klavír stával na čestném místě každé lepší domácnosti. 

Podívejte se kolem sebe dnes: tou branou je přece dávno kytara!  Jen málokdo ji alespoň jednou v životě nedržel v ruce a nezkoušel se naučit pár akordů. Však to znáte: “Lidé o ní říkají...”

Kytara je nástroj, na němž stojí celá populární hudba, kytara nás provází celým životem, je společnicí v dlouhé chvíli a průvodkyní přátelských setkání.

Obecná úroveň hry na kytaru se za poslední dekády úžasně zvýšila a s ní i počet kytaristů, kteří se nemusejí bát ani velmi těžkých skladeb.

A co by měl takový český kytarista hrát? Americké evergreeny? Globální hity? Ovšemže Ježka!

Písničky Jaroslava Ježka jsou jedním z nejdražších pokladů naší hudby. Je tedy skutečně nepochopitelné, že je kytaristům dosud nikdo representativním způsobem nezpřístupnil. Zájemce o ně musí shánět vzácné historické zpěvníky, nebo se spokojit se značně zjednodušenými a mnohdy špatnými úpravami.

Transkripcemi skladeb Jaroslava Ježka pro kytaru se intensivně zabývám patnáct let.  Natočil jsem CD Ježkovy VWoči, které vyšlo v roce  101. výročí Ježkova narození, odehrál jsem nespočet koncertů po celé republice, avšak nyní se konečně dostávám k tomu nejdůležitějšímu -  k tomu, co jsem měl v úmyslu od samého začátku, k tomu, proč jsem se do vší té práce vůbec pustil: k edici not.